CNC Fréza

Další z mých projektů byla portálová CNC fréza. Po celkem dobrých zkušenostech s mojí první (10let starou) cnc frézkou na balsu, jsem se rozhodl pro stavbu "pořádného CNC", které by bylo schopno obrábět ve 3D nejen dřevo, ale i dural. Dlouho jsem pročítal fórum www.c-n-c.cz a sbíral nápady. Nakonec jsem se rozhodl pro svoji vlastní konstrukci s poněkud netradičně uspořádanou osou Z. Celý stroj jsem si nejprve po jednotlivých dílech rozkreslil v systému SolidWorks. Jednotlivé díly byly pak sestaveny do konečné sestavy. Chtěl jsem se tím vyhnout případným úpravám a změnám při následné stavbě. Po cca dvou měsících byl návrh hotov a byly odstraněny nedostatky.

 

 

     Celý stroj je postaven z duralu. Pro moje použití je jeho pevnost dostačující, hmotnost přijatelná a hlavně se výborně opracovává. Vše začalo nakoupením potřebného materiálu. Největší položkou byla duralová deska 2000x1000x12mm. Z této desky bylo zapotřebí nařezat jednotlivé díly. Bohužel laserem to při této tloušťce již nejde. Takže jsem byl nucen dát vyřezat díly vodním paprskem. Připravil jsem data do DXF souboru a vše odvezl do firmy ZUKOV v Plzni (tam jako jediní mi vyšli vstříc, neohrnovali nos nad malou zakázkou). Za dva dny jsem si vše odvážel domů.

    Bohužel vodní paprsek nedělá kolmý řez, takže bylo nutné vše obrobit na fréze. Všechny díly jsou do sebe zafrézované a následně sešroubované imbus šrouby M6. Začal jsem na ose Z (vertikální ose). Na tuto osu jsem použil lineární vedení IKO. Jako posuvové šrouby jsem zvolil šrouby kuličkové. Jedná se o přesné šrouby s neznatelnou vůlí. Všechny šrouby mají stoupání 5mm. Na ose Z a Y je průměr 16mm a na ose X je průměr 20mm.

 

    Zde jsou na ukázku kuličkové šrouby a lineární vedení - pro Vaši představu.

 

   

A takle vypadala konstrukce na začátku:

 

 

     Dále následovaly práce na ose Y. Na tuto osu jsem zvolil nepodepřené tyče o průměru 30 mm. Tyto tyče jsou broušené a kalené. Na nich běhají celkem čtyři domky s lineárními ložisky. Důležitá je tady naprostá souosost těchto tyčí. I odchylka 0.02 mm je tady znát. Oba dva koncové prvky (ty obdélníky na koncích tyčí) jsem dělal najednou na jedno upnutí, takže je souosost zaručena.

 

 

    Následovalo zhotovení vlastního portálu. Zde jsou velice důležitá "záda" (je to ta odlehčená část). Tento prvek zabraňuje kmitání portálu při obrábění a celkově zvyšuje tuhost konstrukce. Výše popsané osy byly do portálu následně vsazeny. Ve spodní části portálu jsou umístěna další celkem čtyři lineární vedení. Pomocí nich, se může poměrně těžký portál pohybovat po stole naprosto lehce. Zde jsem použil tzv. podepřené tyče. Jedná se v podstatě o klasickou broušenou tyč (popsanou výše), ale ta je z důvodu pevnosti po celé své délce podepřena. Na níže uvedených fotkách jsou již nainstalované krokové motory, které popíšu níže.

 Pokračování ZDE