CNC fréza - Příslušenství

    Nejdůležitější příslušenství CNC frézy je určitě vřeteno. Panuje takový názor, že vřeteno je základ frézy a něco na tom asi je. Nebudu se rozepisovat o různých přímých bruskách z Baumaxu atp. v cenách 300 - 800 kč. To je opravdu o ničem a dřív nebo později stejně schoří.

    Pro začátek jsem se rozhodl pro svoji vlastní konstrukci lehkého vřetene (myšleno pro lehké nasazení). Bylo záměrem obrábět balsu, slabou překližku a hlavně XPS ve 3D. Jako základ jsem použil vřeteník ze vzduchové brusky Narex. Dá se do něho upínat pomocí kleštin 1495 až do průměru 10mm. Tělo vřetene je soustruženo z duralu. Na horní část je zasunut elektromotor. Ten je spojen přes spojku HUCO Oldham k vlastnímu vřeteníku. Tuto spojku bylo pořeba dynamicky vyvážit, protože provozní otáčky jsou až 30 000 ot/min. Jako elektromotor je použit modelářský 3f motor (nějaká čína) se 1200 ot/V + modelářský regulátor + zdroj 28V/25A. S odběrem proudu to není tak kritické. Při obrábění je spotřeba do 15A. I tak bylo potřeba motor nějak chladit (po několika minutách chodu hycuje opravdu dost). Zvolil jsem vodní chlazení. Vzhledem k tomu, že plášť motoru je rovný válec bez otvorů - vytvořil jsem na něho dutý návlek z duralu (na obou stranách utěsněný O-kroužky). Do motoru je přiváděna a odváděna voda pomocí 4mm hadiček. Problém byl ovšem s čerpadlem. Potřebný tlak dají jen zubová čerpadla. Bohužel čerpadla do ostřikovačů a modelářská čerpadla po delším chodu vždy schořela. Nakonec mě napadlo použít dopravní čerpadlo z benzinové nádrže auta. To vydrží nepřetržitý provoz a tlaku až až. Moje obavy co se stane až do něho pustím vodu se ukázaly jako zbytečné.

    Dále jsem řešil problém se zahříváním spodních ložisek vřetena. Vytvářelo se velké množství tepla, které se přenášelo do stroje - a to není dobré. nakonec jsem vodní chlazení protáhl až k nim. V současné době může vřeteno běžet několik hodin v kuse a má stále pokojovou teplotu.

 

 

    Pro těžší nasazení jsem nakonec zakoupil kvalitní přímou brusku Kress FME 1050 - 1. Pomocí té lze obrábět dural 6kou frézou. Má nastavitelné otáčky v rozmezí 5000 - 25 000. Zatím jsem s ní velice spokojen.

 

 

    Samozřejmě jiné kafe sou profi vřetena. Např. ELTE nebo TEKNOMOTOR. Tato vřetena jsou specielně vyrobena pro tento účel a tomu odpovídá i jejich výkon a provedení. K těmto vřetenům je zapotřebí frekvenční měnič, pomocí kterého se řídí otáčky. Bohužel cenově se pohybujeme v desítkách tisíc.

 

 

    Jako další příslušenství jsem vyrobil senzor polohy nástroje. Používá se pokud obrábíte ve 3D a během frézování potřebujete vyměnit nástroj za jiný (nebo přerušit frézování a začít od stejného místa někdy jindy). Jde o to, že pokud vyměníte nástroj neupnete ho nikdy stejně jako ten předešlý. Tento senzor slouží k tomu, aby špička nástroje byla vždy ve stejné poloze jako předtím. Zjednodušeně řečeno, jedná se vlastně o referenční spínač na ose Z.

    Vlastní tělo senzoru je soustruženo z duralu. Jako spínač je použit indukční spínač a proti němu dojíždí píst (nástroj ho tlačí před sebou dokud spínač nesepne). Píst po uvolnění vrátí do původní polohy pružina. Je to poměrně jednoduché a spolehlivé řešení. Opakovaná přesnost je 0.01 mm.

 

 

    Mezi další příslušenství patří čtvrtá rotační osa o které se můžete dočíst ZDE.